Fakty i mity o fotowoltaice
- Szczegóły
Nowoczesne i odnawialne źródła energii cieszą się rosnącą popularnością. Nadal jednak istnieje wokół nich wiele mitów, które mogą odstraszać. Warto więc dokładnie dowiedzieć się, co na ich temat jest prawdą a co nie. Fotowoltaika, czyli panele słoneczne, to jedno z lepszych rozwiązań, jeśli chodzi o zapewnienie sobie elektryczności czy ogrzewania. Wydajność tych rozwiązań jest bardzo chwalona. Co powinniśmy o nich wiedzieć?
Jakie znamy mity na temat fotowoltaiki?
Jednym z ciekawszych mitów na temat fotowoltaiki jest ten, który mówi, że panele słoneczne działają wyłączenie latem. Muszą one znajdować się w słonecznym miejscu, jednak może być zimno lub pochmurno, a energia i tak będzie produkowana. Mimo, że oczywiście w silnym słońcu wytworzone zostanie jej zdecydowanie więcej. Można spotkać się również z mitem, że panele słoneczne można zainstalować jedynie na dachu, skierowanym we właściwym kierunku. Oczywiście często właśnie dach okazuje się najlepszym wyborem, jednak nie jest to jedyne miejsce, w którym możemy ustawić fotowoltaikę.
Pojawiają się również opinie, że panele słoneczne są nieestetyczne i ciężkie. Owszem były takie wiele lat, temu, gdy zaczęły pojawiać się na rynku takie rozwiązanie, jednak obecnie są zdecydowanie mniej szpecące, a mogą nawet stanowić ozdobę. Kiedyś obawiano się także tego, jak szybko taka inwestycja się zwróci. Obecnie stopa zwrotu wynosi nawet 15% na rok, więc jest to jeden z lepszych pomysłów we własnym domu.
Co jeszcze warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych?
Warto wiedzieć, że nie ma krzty prawdy w stwierdzeniu, że korzystanie z paneli słonecznych sprawia, że nocą nie mamy w domu prądu. Otóż są rozwiązania tego problemu. Możemy posiadać specjalne akumulatory gromadzące energię, lub nadmiar „oddawać” do sieci energetycznej i pobierać z niej w czasie, gdy nasze panele nie produkują.
Jeśli natomiast spotkamy się z opinią, że instalacja paneli fotowoltaicznych jest skomplikowana, to możemy w nią uwierzyć. Pamiętajmy jednak, że takim montażem muszą zajmować się doświadczeni fachowcy, a nie przypadkowe osoby.